//
o meblach...

Meble do pokoju dziecka

Dziecko sprząta

Dziecko sprząta

Dziecko powinno zacząć uczyć się sprzątać od momentu, w którym umie już biegać. Dlaczego? Ponieważ im wcześniej zdobędzie taki nawyk, tym lepiej go będzie wykorzystywało w przyszłości. Nie chodzi rzecz jasna o to, żeby półtorarocznego dzieciaka zagonić do roboty, ale poprzez zabawę nauczyć go pewnych zachowań. A zabawą może być na przykład porządkowanie rozrzuconych wszędzie zabawek i włożenie ich do skrzynki na zabawki.

Co to jest?

Skrzynie na zabawki same w sobie wyglądają jak zabawki. Wesołe, kolorowe, bardzo wymyślnie nieraz zrobione, przyciągają uwagę tak dzieci, jak i dorosłych i aż się proszą o to, żeby coś do nich włożyć. Właśnie dlatego warto dziecku pokazywać, że po skończonej zabawie, może wrzucać swoje zabawki do takiej skrzyni. Skrzynie zazwyczaj oblepione są uśmiechniętymi buźkami różnych – bardziej i mniej znanych – stworków bajkowych, dzięki czemu wzbudzają tym większą sympatię najmłodszych. Niektóre dzieci pewnie z radością same będą wskakiwały do takiej skrzyni, trzeba więc mieć na to baczenie.

Jedna, dwie, a może trzy?

Czy w pokoju dziecięcym wystarczy tylko jedna skrzynia na zabawki? Wszystko zależy od tego, jak wiele dziecko ma tych zabawek oraz jak dużą skrzynię się kupi. Lepiej zdecydować się na więcej, ale mniejszych. Dzięki temu maluch sam będzie mógł podnieść bez problemu wieko i jeszcze będzie na tyle wysoki, żeby cokolwiek do skrzyni wrzucić. W przypadku tego typu przedmiotów, ale większych, mogą już się zacząć problemy, zarówno z dostaniem do wieka, jak i z jego podniesieniem. Oczywiście, nie należy wymagać od dziecka, że będzie ono jeszcze w stanie dokonywać selekcji i wrzucać, na przykład pluszowe maskotki do jednej skrzyni, inne do drugiej, a różnego typu gry do trzeciej. To już jest ponad możliwości dziecka i trzeba być dla niego w związku z tym bardzo, ale to bardzo wyrozumiałym i pobłażliwym.

Jaką skrzynię wybrać?

Podczas wyboru skrzyni na zabawki, trzeba kierować się przede wszystkim gustem dziecka, dając mu wolny wybór i zabierając na zakupy. Nie jest ważne, czy będzie ona dobrze komponowała się z pomieszczeniem, w którym się znajdzie. To rzecz drugorzędna. Przede wszystkim musi podobać się dziecku. Jeśli więc to ogląda z zapamiętaniem jakąś bajkę, warto poszukać skrzyni, która będzie przedstawiała bohaterów z tejże bajki. Dzięki takiemu podejściu malec na pewno będzie zadowolony z prezentu, który otrzyma.

Dyskusje

No comments yet.

Napisz komentarz