//
o meblach...

Meble do pokoju dziecka

Wszystko w zasięgu ręki

Wszystko w zasięgu ręki

W pokoju dziecięcym wszystko powinno być dostosowane do wieku dziecka. Oczywiście, nie chodzi tutaj o to, żeby każdego roku zmieniać wyposażenie pomieszczenia, ponieważ maluch rośnie jak na drożdżach i w związku z tym potrzebne mu będą coraz to nowe meble. Chodzi o zachowanie rozsądku przy jednoczesnym interesującym zagospodarowaniu przestrzeni mieszkalnej dziecka. Podczas kompletowania mebli warto więc w dużej mierze skupić się na tym, żeby miało ono w zasięgu ręki to, co dla niego najważniejsze. Inne rzeczy, które potrzebne są raczej rodzicom, mogą znajdować się znacznie wyżej.

Zabawki i książeczki pod ręką

Przede wszystkim pomyśleć więc trzeba nad tym, gdzie zainstalować półki dziecięce. Te nie mogą znajdować się na wysokości dorosłego człowieka, ponieważ malec będzie nieustannie próbował się na nie wdrapywać, a to może skończyć się niekoniecznie szczęśliwie. Dzieci bardzo chętnie wszędzie wchodzą i się wspinają bez najmniejszych obaw, dlatego też trzeba im dawać do tego jak najmniej powodów. Szczególnie w ich własnym pokoju, gdzie jednak dorosły nie przebywa dwadzieścia cztery godziny na dobę. W związku z tym półki powinny znajdować się o wiele niżej, tak, aby dziecko spokojnie mogło sięgnąć po interesujące je rzeczy. Mimo że malec rośnie, przez kilka lat na pewno będzie mógł korzystać z nich zawieszonych na jednej wysokości, dlatego nie trzeba obawiać się o to, że nie nadąży się z dostosowywaniem półek do jego wzrostu.

Półka musi być mocna

To, obok kwestii wysokości zawieszenia półki, druga ważna kwestia. Dziecko nie zawsze zadowoli się faktem zdjęcia z półki zabawki czy też książeczki. Z dużym zainteresowaniem może też oglądać sam mebel, pukając w niego, ciągnąc go i siłując się z nim. W związku z tym absolutnie trzeba pamiętać o tym, żeby półkę przytwierdzić do ściany bardzo mocno. Tak, aby sam dorosły miał problem z oderwaniem jej. Jeśli bowiem jest ona zapełniona dużą ilością rzeczy (a nawet i nie, przecież sama w sobie sporo waży), wtedy może stanowić realne zagrożenie dla malucha. Nie można na to pozwolić. Warto też zaznajomić dziecko z regułami związanymi z użytkowania półki. To, co dla nas wydaje się oczywiste (jak na przykład fakt, żeby nie brać rzeczy z samego spodu, bo w tym przypadku wszystko inne może na nas spaść) nie jest już tak naturalne dla malucha. Im więcej razy będzie mu się powtarzało takie rzeczy, tym szybciej je zapamięta i tym sposobem stanie się bardziej uważny.

Dyskusje

No comments yet.

Napisz komentarz